Skrobia kukurydziana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL

Skrobia kukurydziana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL

Maizena to skrobia kukurydziana. Jest białym proszkiem, a po zmieszaniu z wodą staje się kleikiem. Jest bardzo wszechstronna, ponieważ nie ma ani smaku, ani zapachu. Maizena to naturalny produkt bezglutenowy. Jest doskonałym zamiennikiem tradycyjnej mąki. Poznaj właściwości skrobi kukurydzianej i dowiedz się, jak wykorzystać ją w kuchni.

Maizena jest znana jako skrobia kukurydziana. Pozyskiwany jest z pręcików białej kukurydzy. Dlatego główną różnicą między nim a mąką jest to, że nie powstaje przez mielenie ziaren. Skrobia kukurydziana nadaje się do wszystkich potraw, do których przyrządzania używamy tradycyjnej mąki. Nadaje się również bardzo dobrze do posypywania ciasta podczas wałkowania. Szczególnie polecany jest dla osób z celiakią, ponieważ nie zawiera glutenu. Dobrze miesza się z wodą. Lekko zwilż proszek, aby uzyskać konsystencję kleiku. W tej postaci jest zwykle stosowany u osób w trakcie rehabilitacji po operacji. Sportowcy pragną to osiągnąć również w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego. Maizena to idealne uzupełnienie diety białkowej.

Zastosowanie skrobi kukurydzianej. Do czego nadaję się skrobia kukurydziana?

Skrobia kukurydziana stosowana jest głównie jako zagęstnik do zup, gulaszy i sosów, dzięki dodatkowi skrobi kukurydzianej są bardziej przejrzyste i lśniące. Skrobię kukurydzianą należy najpierw dodać do zimnej wody, wymieszać, a następnie wlać do sosu lub zupy. Skrobia kukurydziana jest częściej stosowana w żywności dla smakoszy, ponieważ jest pozbawiona smaku i ma silniejsze właściwości zagęszczające.

Skrobia kukurydziana może być również używana do czyszczenia plam z oleju, krwi, plam z żywności na powierzchni, do czyszczenia garnków, patelni, zastawy stołowej i przyborów kuchennych oraz jako zmiękczacz do prania.

Ponadto połączenie skrobi kukurydzianej i wody o konsystencji pasty może być stosowane jako lekarstwo na ukąszenia owadów (aby złagodzić swędzenie) i oparzenia słoneczne (aby złagodzić ból i pieczenie). Ponadto suszoną skrobię kukurydzianą można stosować jako suchy szampon, aby szybko nadać włosom nowy wygląd.

Skrobia kukurydziana – wartości odżywcze i kalorie (w 100 g). Ile kalorii ma skrobia kukurydziana?

  • wartość energetyczna – 351kcal
  • białko – 0,3 g
  • węglowodany -87,2 g
  • tłuszcz  0,1 g
  • błonnik – 1,7 g

Skrobia kukurydziana – gdzie kupić?

Zastanawiasz się gdzie kupić skrobię kukurydzianą? Możesz ją nabyć w naszym sklepie internetowym z mąkami. Sprawdź nasz sklep internetowy z mąką.

Czy skrobia kukurydziana jest zdrowa?

Skrobia kukurydziana dostarcza głównie węglowodanów dla naszego organizmu. Choć nie ma żadnych szczególnych właściwości zdrowotnych, jest wybawieniem dla osób uczulonych na gluten. Jest doskonałym zamiennikiem produktów zbożowych. Wartość opałowa jest z nimi porównywalna. Na 100 gramów kukurydzy przypada około 351 kalorii. Zawiera niewielką ilość tłuszczu (około 0,10 g) i soli (0,005 g). Jest źródłem błonnika pokarmowego i białka. Może uzupełniać dietę białkową. Nie zawiera cukru. Dostarcza witaminę B2, B6 i niacynę. Zawiera fosfor, żelazo, cynk, magnez, wapń, sód i potas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *