Siemię lniane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze

Siemię lniane – naturalny błonnik pokarmowy w twojej diecie

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Len i jego nasiona to prawdziwa skarbnica zdrowia i urody. Właściwości lecznicze siemienia lnianego znane są już od dawna i stosowane były od wieków w medycynie tradycyjnej. Od jakiegoś czasu pojawiają się także „nowoczesne” diety cud, które obiecują, że dzięki dużemu spożyciu siemienia lub jego oleju osiągnie się wymarzony efekt zgrabnej sylwetki, oczyszczonego organizmu w bardzo krótkim czasie. Jak w każdej bajce – ziarnko prawdy w tym jest. Poznaj szczegółowe informacje i sprawdź, czym wyróżnia się siemie lniane.

Korzystne działanie siemienia

Nasiona lnu dzięki swoim właściwościom wpływają bardzo korzystnie na pracę układu pokarmowego. Dzieje się tak, gdyż nasiona w obecności płynów wydzielają śliską otoczkę, dzięki której wyściełają ścianki żołądka czy jelit. Dzięki temu wszelakie uszkodzenia w obrębie przełyku (np. przy zgadze), żołądka (a więc np. stany przedwrzodowe, nadżerki błony śluzowej żołądka itd.),  także jelit mają bardzo dobre warunki do wygojenia.

Siemię lniane działa również jako naturalny błonnik pokarmowy. Dzięki temu oraz dzięki śliskiej otoczce wpływa bardzo pomocnie w walce z zaparciami, a także zatwardzeniami. Błonnik pokarmowy wchłania pozwala także wchłonąć pewne ilości cholesterolu, dzięki czemu jego stężenie we krwi jest niższe.

Właściwości siemienia lnianego

Zastanawiasz się, czy napar z siemienia lnianego to dobry pomysł? A może chcesz włączyć go do swojej diety na co dzień? Poznaj najcenniejsze składniki tego wyjątkowego produktu.

Siemie lniane właściwości:

  • Błonnik – w 100 gramach lnu kryje się aż 25 gramów błonnika. Jest to związek, który stanowi pożywkę dla flory bakteryjnej jelit. Dodatkowo jest bardzo ważny dla układu immunlogicznego, reguluje poziom cholesterolu, a także usprawnia rytm wypróżnień i zapewnia prawidłowy pasaż jelitowy.
  • fitoestrogeny – związki, które charakteryzują się skutecznym działaniem przeciwnowotworowym. Według badań właściwości siemia lnianego hamują rozwój komórek nowotworowych i obniżają śmiertelność raka nawet o 70%. Natomiast lignany stanowią osłonę dla wątroby. Eksperci zalecają, aby spożywać siemię lniane w okresie menopauzy. Jeśli chcesz złagodzić uderzenia gorąca lub zmniejszyć ich częstotliwość, produkt ten zdecydowanie warto włączyć do diety.
  • kwasy omega-3 – w przypadku takich produktów jak len właściwości są wręcz nieocenione. Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu oraz układu sercowo-naczyniowego. Obniżają poziom trójglicerydów we krwi, a dodatkowo mają działanie antynowotworowe i poprawiają wzrok. Ponadto mają korzystny wpływ na skórę i podnoszą odporność. Warto dodać, że nasiona lnu charakteryzują się bardzo korzystnym stosunkiem kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6.
  • śluzy – konsystencja śluzów bardzo dobrze wpływa na układ pokarmowy.
  • witaminy, minerały i aminokwasy – dieta lniana może być prawdziwym strzałem w dziesiątkę z uwagi na bogaty zestaw witamin, aminokwasów i minerałów.

Trudno nie zauważyć, że właściwości lnu są wręcz nieocenione. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem na co dzień, zdecydowanie warto włączyć siemie do diety. To rozwiązanie zalecane przez wielu ekspertów.

[vc_single_image image=”5655″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”http://tinyurl.com/mr3fmzec”]

Siemię lniane na co działa?

Wystarczy zjeść kilka razy dziennie łyżkę niemielonego siemienia i obficie popić wodą.

Oprócz wyżej opisanych właściwości siemię lniane to idealne wręcz źródło wielu cennych związków odżywczych. W siemieniu znajdziemy m.in. dość sporą dawkę witaminy E, a więc witaminy płodności i młodości. Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe, które są z rodziny cennych kwasów omega 3, o których wielokrotnie już pisaliśmy.

Bogate źródło antyoksydantów, dobre źródło błonnika pokarmowego, działanie przeciwzapalne w obrębie przewodu pokarmowego to cechy produktów działających także antykancerogennie. Niektóre badanie to potwierdzają – mówi się o tym, że siemię lniane może zmniejszać ryzyko powstawania nowotworów przewodu pokarmowego, prostaty, woreczka żółciowego i wiele innych.

Jak spożywać siemię lniane?

Przede wszystkim składnik ten wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak zmielić siemie lniane? Nic prostszego – wystarczy użyć młynka do kawy. Alternatywnym rozwiązaniem może być zakup zmielonych już ziaren w dobrym sklepie.

Siemie lniane możesz jeść lub pić, w zależności od preferowanej konsystencji. Niektórzy uwielbiają dodawać całe ziarna do owsianki czy musli. Ponadto produkt ten świetnie komponuje sie z sałatkami owocowymi oraz warzywnymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby również dodawać je do wypieków. Pamiętaj, że składnik można poddawać obróbce termicznej bez utraty właściwości smakowych.

Całę ziarenka siemienia można dodać np. do zupy, sosu czy gulaszu. Wystarczy wsypać jedną łyżkę i przyrządzić znakomite danie. W dodatku siemie lniane podkreśli smak koktajli owocowych i warzywnych. Najlepiej zblendować ziarna na gładko. To doskonały sposób, aby przekonać najmłodszych do spożywania tego prozdrowotnego produktu. Odpowiednio zmielone siemię lniane będzie wręcz niewyczuwalne, lecz poprawi właściwości zdrowotne.

Doskonałą propozycją może być napój z siemienia lnianego. Wystarczy, że zmielisz 2 łyżki ziaren w młynku do kawy, a następnie zalejesz gorącą wodą. Później poczekaj 10 minut aż zmieni się konsystencja na żel. Z nasion lnu w takiej formie z pwoodzeniem ugotujesz znakomity kisiel owocowy. To doskonała alternatywa dla produktów z cukrem.

Siemie lniane przeciwwskazania

Wiesz już, czym jest siemie lniane – na co działa i kiedy warto je stosować. Czas przyjrzeć się kolejnej ważnej kwestii, nad którą zastanawiają się smakosze siemienia.

W przypadku takiego produktu, jak siemie lniane działanie niepożądane występują głównie u osób z alergią na ten produkt. Warto jednak pamiętać, że spożycie zbyt dużej ilości może wywołać niepożądany efekt przeczyszczający.

Ponadto wiele przyszłych mam zastanawia się, czy warto sięgać po ten produkt podczas ciąży. Pamiętaj, że optymalna ilość lnu jest bezpieczna dla organizmu matki i dziecka. Ponadto picie siemienia w ciąży usprawnia pracę przewodu pokarmowego oraz chroni przed zaparciami. Natomiast kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają na rozwój mózgu dziecka.

Z drugiej strony każdy organizm może działać inaczej i wiele zależy od stanu zdrowia. Zazwyczaj przy produkcie siemię lniane skutki uboczne należą do rzadkości. Pamiętaj jednak, aby każdą zmianę diety skonsultować ze specjalistą, który udzieli Ci kilku cennych wskazówek. Dzięki temu na pewno zatroszczysz się o własne zdrowie. Przekonało się o tym wielu entuzjastów zdrowego i smacznego jedzenia. Zdecydowanie warto do nich dołączyć.

A co z olejem lnianym?

Olej z siemienia lnianego oczywiście też zawiera wiele drogocennych związków. Warto jednak wiedzieć, że ulegają one bardzo szybkiemu utlenieniu. Niektóre źródła mówią nawet o tym, że kwasy tłuszczowe ulegają zniszczeniu zaraz po wytłoczeniu oleju.

Nie zmienia to jednak faktu, że oleje w naszej rodzimej kuchni są nam wręcz niezbędne. Dlaczego więc nie wykorzystywać oleju lnianego, którego właściwości może są nieco słabsze niż samych ziaren, ale i tak  jest zdrowym gościem w naszej kuchni.

Podobnie ma się rzecz z nasionami – jeśli je zmielimy i zapakujemy w opakowanie z tlenem (a więc nasiona nie są zapakowane próżniowo) część dobrych związków ulegnie zniszczeniu. Dlatego też lepiej jest jeść siemię lniane w całości lub mielić je tuż przed spożyciem.

Olej lniany przeciwwskazania

Chociaż olej lniany ma wiele cennych właściwości, musisz pamiętać, że nie jest zalecany przy chorobach przewodu pokarmowego. Ponadto powinny go unikać osoby z niedrożnością jelit, gdyż olej może zaostrzyć objawy.

Tego produktu nie mogą również spożywać osoby po operacjach w obrębie jamy brzusznej. Pamiętaj, aby wszelkie wątpliwości dietetyczne omówić ze specjalistą.

Jak wykorzystywać nasiona siemienia?

Przede wszystkim dodawajmy go płatków śniadaniowych, sałatek warzywnych i owocowych. Można także wykorzystać go przy pieczeniu chleba i ciasta. A tak naprawdę – jeśli się uprzemy – można go dodać niemal do wszystkiego.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]