pierniczki

Pyszny piernik z miodem. Przepis babci.

Jeśli szukasz pysznego i łatwego przepisu na piernik, to ten przepis na piernik z miodem jest właśnie dla Ciebie. W sklepach dostępnych jest wiele wersji piernika. Mogą być słodkie lub korzenne. Najpopularniejszą wersją piernika jest wersja korzenna. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przy użyciu prostych składników przygotować w domu pyszny piernik z miodem. Domowy piernik jest z pewnością zdrowszy i mniej kaloryczny niż wersja kupiona w sklepie.

Czym jest piernik?

Piernik to rodzaj korzennego ciasta piernikowego, które jest popularne w wielu krajach. Robi się go z imbiru, przypraw korzennych i miodu. W zależności od przepisu może być słodki, bardziej lub mniej korzenny, a nawet pikantny. Najpopularniejszą wersją piernika jest wersja korzenna. Można też znaleźć wersje bez przypraw. W sklepach dostępnych jest wiele odmian piernika. Pierniki pojawiły się w Europie w XII wieku. Po raz pierwszy przepis na piernik pojawił się w Chinach za czasów dynastii Han. Do jego przygotowania używano imbiru, melasy, cynamonu i orzechów włoskich.

Składniki potrzebne do przygotowania piernika miodowego w różnych wersjach

Do upieczenia piernika będziesz potrzebować:

  • olej
  • imbir
  • miód
  • cynamon
  • przyprawa korzenna
  • kardamon
  • goździki
  • migdały
  • świeży sok pomarańczowy
  • jajka
  • soda oczyszczona
  • wanilia

Olej — ten składnik jest używany w przepisie do pieczenia ciasta. Działa on jako emulgator, nadając ciastu gładką konsystencję.

Imbir — używa się go, aby nadać ciastu głębokiego aromatu. Może być świeży lub suszony.

Miód — nadaje słodyczy i wzbogaca piernik. Miód można zastąpić brązowym cukrem.

Cynamon — nadaje ciastu wyjątkowy, charakterystyczny smak i zapach.

Kardamon — jest używany do nadania smaku ciastu. Można go zastąpić imbirem.

Migdały — dodają smaku ciastu. Można go także zastąpić orzechami.

Świeży sok pomarańczowy — do przepisu na piernik miodowy dodaje się pomarańczę w celu nadania mu smaku. Można także użyć skórki pomarańczowej.

Jajka — są używane w celu nadania ciastu odpowiedniej struktury. Jeśli nie masz jajek, możesz dodać skrobię.

Soda oczyszczona — jest używana do nadania ciastu smaku.

Wanilia — dodaje smaku

Przepis na piernik z miodem — instrukcja krok po kroku

Piernik z miodem to jeden z najłatwiejszych i najszybszych w przygotowaniu deserów. Można go spożywać bezpośrednio po upieczeniu. W cieście nie ma orzechów, ale można je dodać według własnego uznania. Do wykonania tego przepisu należy wcześniej przygotować takie składniki, jak:

  • 3 szklanki mąki pszennej,
  • 3 jajka,
  • 1 szklanka cukru (ok. 200g),
  • szklanka naparu z kawy (z 1 łyżeczki)
  • 1 szklanka płynnego miodu (najlepszy jest miód gryczany).
  • 3/4 szklanki oleju
  • 1 opakowanie przyprawy do piernika (4 łyżeczki),
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1/2 szklanki cukru pudru.
  • Do dekoracji możesz użyć orzechów włoskich lub migdałów.

Przygotowanie:

Wykonanie ciasta jest proste. Najpierw należy oddzielić żółtka od białek. Miód, cukier i żółtka miksuje się na niskich obrotach miksera do uzyskania puszystej masy. Po zmiksowaniu do masy dodaje się kawę, mąkę, olej, przyprawy i sodę oczyszczoną. Gdy białka są już dobrze ubite, do masy dodaje się pianę z białek i miesza. Piernik piecze się w foremkach wysmarowanych margaryną i posypanych mąką, w temperaturze 180 stopni przez 50-60 minut. Do sprawdzenia, czy ciasto jest gotowe, używa się patyczka — jeśli jest suchy, to znaczy, że jest gotowy. Aby zrobić lukier, cukier puder miesza się z gorącą wodą. Po nałożeniu lukru na piernik można posypać go posiekanymi orzechami.

Wskazówki, jak zrobić najlepszy piernik miodowy

– Podczas mieszania składników upewnij się, że mają one temperaturę pokojową. Jeśli będą zimne, nie będą się dobrze mieszać.

– Dodawaj wodę podczas mieszania ciasta. Dzięki temu ciasto będzie rzadsze i łatwiejsze do nalewania.

– Upewnij się, że w misce nie ma grudek ciasta. Jeśli są, wymieszaj je na gładką masę lub usuń je łyżką.

Jaki miód wybrać do piernika?

Miód jest naturalnym słodzikiem i warto go używać, jeśli szukasz zdrowszej alternatywy dla cukru. Miód można stosować w piernikach zamiast cukru, ponieważ ma niższy indeks glikemiczny niż cukier. Ponadto miód zawiera przeciwutleniacze, które mogą pomóc w poprawie stanu zdrowia.

Aby w pełni wykorzystać potencjał miodu, spróbuj użyć go zamiast brązowego cukru lub innych substancji słodzących podczas przygotowywania przepisów na pierniki. Jedna filiżanka miodu zastąpi jedną filiżankę cukru lub innego środka słodzącego, a jednocześnie zapewni słodycz, której szukasz. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz używać miodu do wypieków, zacznij od niewielkiej ilości i w razie potrzeby dodaj go więcej.

Słodycz i aromat miodu nie powinny być przesadne, aby nie zdominować smaku piernika. Słodycze piernikowe mają charakterystyczny smak i aromat przypraw korzennych, którego nie należy zagłuszać. Warto spróbować różnych rodzajów miodu i wybrać odpowiedni dla siebie. Każdy z nich ma swój charakterystyczny smak i wpływa to na smak piernika. Ja osobiście używam miodu gryczanego. Ma on silny zapach i wyraźny smak. Jednak równie dobrze nadaje się miód wielokwiatowy czy rzepakowy.

Naturalne miody

Miód jest jednym z najstarszych środków słodzących stosowanych przez człowieka. Jest zbierany z kwiatów i występuje w wielu różnych postaciach, w tym płynnej i skrystalizowanej.

Istnieje wiele rodzajów miodu. Niektóre są wytwarzane z określonych gatunków roślin, takich jak koniczyna. Kupowany miód powinien być opatrzony etykietą, aby wiadomo było, jakiego jest rodzaju i skąd pochodzi. Warto kupować naturalne, ekologiczne miody ze sprawdzonej pasieki.

Korzyści zdrowotne płynące z miodu

Miód jest naturalnym środkiem słodzącym o wielu zaletach zdrowotnych. Od tysięcy lat jest stosowany jako środek konserwujący żywność i leczniczy. Miód składa się z glukozy, fruktozy, maltozy i innych cukrów. Dostarcza zdrowej dawki witamin i minerałów, w tym wapnia, potasu, żelaza i magnezu. Zawiera również przeciwutleniacze, takie jak witamina C i związki fenolowe zwane flawonoidami.

Te składniki odżywcze wspomagają układ odpornościowy i pomagają chronić przed uszkodzeniami komórek powodowanymi przez wolne rodniki. Przeciwutleniacze pomagają zapobiegać rozwojowi komórek nowotworowych poprzez neutralizowanie szkodliwych cząsteczek zwanych wolnymi rodnikami. Miód pomaga również regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie produkcji insuliny w trzustce. Pomaga to kontrolować poziom glukozy we krwi, co może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Miód jest również źródłem energii — dostarcza 4 kalorii na łyżeczkę. Posiada również właściwości antybakteryjne, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji.

Miód można stosować jako alternatywny środek słodzący w przepisach kulinarnych, takich jak sosy do sałatek czy wypieki. Nadaje się również dla diabetyków i osób starających się unikać spożywania cukru, ponieważ nie zwiększa produkcji insuliny, jak ma to miejsce w przypadku cukru.

Różne odmiany piernika

Istnieje wiele różnych odmian piernika, z których każda ma swój niepowtarzalny smak i konsystencję. Są wśród nich pierniki tradycyjne — gęste ciasto z  przyprawami korzennymi, pierniki z owocami. Istnieją również bezglutenowe wersje wszystkich rodzajów pierników, a także wersje wegańskie, które nie zawierają jajek.

Jednym z najważniejszych czynników przy wypiekaniu pierników jest używanie składników pochodzących z naturalnej żywności. Unikanie sztucznych aromatów i konserwantów może pomóc w zapewnieniu autentycznego smaku produktu końcowego.

Piernik z miodem — co podać do picia?

Piernik można jeść już na ciepło, lekko ostudzony, aby się nie poparzyć. Aby smakował jeszcze lepiej, warto podać do niego aromatyczną kawę, czy herbatę z przyprawami. Do piernika pasuje również pyszne kakao.

Podsumowanie

Przygotowanie piernika nie jest trudne. Warto wykorzystać do tego naturalny miód, który doda pysznego smaku, ale także przyniesie nam korzyści zdrowotne. Możemy wykorzystać do tego różne rodzaje miodu — łagodne i bardziej wyraziste. Możemy dodać do niego również orzechy, a nawet owoce.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Owsianka dla dzieci i niemowlaków – kiedy i jak ją przygotować
Czym jest i jak powstaje żywność liofilizowana
Czy płatki owsiane trzeba gotować?
Suszona żurawina – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Mąka z tapioki – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Musli crunchy – czym jest i jak przygotować?
Płatki żytnie – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Pudding chia z mango i musli
Chleb drożdżowy własnej roboty – jak go zrobić?
Smoothie z awokado i borówkami
Płatki Teff (miłka abisyńska) – wartościowy produkt bezglutenowy
Domowa granola FIT – prosty przepis z filmikiem
Owoce zapiekane pod kruszonkąa
Tort z owocami idealny dla dbających o linie
Płatki owsiane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jabłko – owoc grzechu czy dar niebios? Indeks glikemiczny IG
Mąka kukurydziana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Domowe musli. Jak zrobić najlepsze
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki orkiszowe czy owsiane?
Mąka żytnia typu 720 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL