Płatki orkiszowe – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze

Płatki owsiane – jak gotować?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Płatki owsiane to świetne danie śniadaniowe, o ile są odpowiednio ugotowane. Płatki owsiane mogą być słodkie lub słone, można je łączyć z mlekiem, owocami, orzechami i rodzynkami itp. Zobaczmy, jak zrobić płatki owsiane![/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

Rodzaje płatków owsianych

W sklepach znajdziesz trzy podstawowe rodzaje płatków owsianych, lecz o ich wyborze nigdy nie powinien decydować przypadek. Zwykłe płatki to produkt najbardziej naturalny i otrzymywany z całego ziarna. Płatki górskie są odrobinę bardziej rozdrobnione. Natomiast płatki błyskawicznie produkuje się z pokrojonego ziarna i poddaje obróbce. Dzięki temu możesz je przygotować najszybciej. To wręcz idealna opcja, jeżeli śpieszysz się do pracy.

Według różnych metod przetwarzania ziarna, istnieje kilka rodzajów płatków owsianych:

Czas gotowania zależy od rodzaju płatków. Płatki błyskawiczne gotujemy w jak najkrótszym czasie. Pamiętaj, aby owsiankę gotować na małym ogniu, cały czas mieszając, ponieważ łatwo przykleja się do dna patelni. Najpierw zagotuj szklankę wody, następnie dodaj filiżankę niepełnej płatków owsianych i lekko dodaj sól. To oczywiście podstawy, lecz warto szerzej omówić przygotowanie tego znakomitego śniadania. W poradniku przeczytasz, ile płatków owsianych na szklankę mleka należy przygotować, a także poznasz sposób na przepyszny posiłek.

Ponadto przeczytasz, jak przygotować doskonałe śniadanie dla dzieci. Pamiętaj, że płatki możesz przyrządzić na wiele sposobów, a jedynym ograniczeniem jest tu kreatywność. Przekonało się o tym wielu klientów, którzy takie śniadania spożywają na co dzień. W naszym poradniku przeczytasz, co zrobić, aby twoje śniadanie nabrało smaku i koloru.

[vc_single_image image=”5554″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”http://tinyurl.com/mr28533u”]

JAK GOTOWAĆ PŁATKI OWSIANE – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Wiele osób, które dba o zdrową dietę, zastanawia się, czy owsiankę trzeba gotować. Okazuje się, że niekoniecznie. Płatki owsiane błyskawicznie możesz zjeść tuż po wyjęciu z opakowania i np. dodać do nich jogurt naturalny. Ponadto można je namoczyć kilka godzin wcześniej, aby nabrały delikatnej konsystencji, która będzie najbardziej zbliżona do owsianki ugotowanej.

Ponadto nie wszyscy wiedzą, ile gotować płatki owsiane. Pamiętaj, że namaczanie skróci ten proces, a w ten sposób przygotujesz płatki do wstępnej obróbki. Gotowanie owsianki może potrwać 10 minut, lecz warto co jakiś czas sprawdzać, czy płatki są miękkie. Jeżeli wchłoną już większość płynu, można uznać, że posiłek jest gotowy.

W czym gotować płatki owsiane? Nie ma tu szczegółowych wymagań. Sprawdzi się każdy dobry garnek.

Niekwestionowanym atutem owsianki jest czas przygotowania. Jest to bardzo szybki sposób na zdrowe i pożywne śniadanie, które zapewni Ci energię na długi czas. Ponadto gotowanie jest proste i każdy bez trudu poradzi sobie z tym procesem. To sprawia, że płatki cieszą się bardzo dużą popularnością i są kupowane przez tak wielu miłośników zdrowego żywienia.

GOTOWANIE PŁATKÓW OWSIANYCH KROK PO KROKU

Przede wszystkim gotowanie płatków owsianych nie jest trudne, lecz warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, dzięki którym proces ten upłynie bardzo szybko i nie sprawi żadnych problemów.

Płatki gotują się bardzo szybko, dlatego ciągle mieszamy podczas gotowania. Gdy woda prawie wyparuje, a płatki będą miękkie, dodaj 1 lub 2 szklanki mleka, w zależności od konsystencji owsianki. Mieszamy, wyłączamy ogrzewanie i odstawiamy na kilka minut. Płatki owsiane staną się lepkie. Możemy posłodzić ją cukrem, syropem klonowym lub miodem lub dodać sok owocowy. Płatki owsiane łączy się również z mlekiem, suszonymi owocami, surowymi owocami, a nawet suszonymi pomidorami.

To najprostsze, a zarazem najpopularniejsze przepisy. Jak łatwo zauważyć, proces ten nie wymaga skomplikowanych rozwiązań i ogranicza się jedynie do kilku czynności. Dzięki temu popularna owsianka cieszy się tak dużym zainteresowaniem w wielu domach. Ważnym atutem jest również pozytywny wpływ na zdrowie. Produkty owsiane zawierają wiele cennych witamin.

JAK PRZYRZĄDZIĆ PYSZNĄ OWSIANKĘ?

Niekwestionowanym atutem owsianki jest możliwość łączenia wielu składników. Płatki doskonale komponują się z przeróżnymi dodatkami, dzięki czemu przygotujesz zarówno dietetyczny posiłek, jak i bogate w białko śniadanie dla sportowców. Wystarczy dobrać odpowiednie dodatki, aby cieszyć się znakomitym smakiem i doskonałymi efektami.

OWSIANKA NA REDUKCJĘ

Płatki owsiane pozwolą Ci zgubić wiele nadprogramowych kilogramów. Produkt ten nie zawiera zbyt wiele tłuszczu, a jednocześnie jest bardzo sycący. Ponadto zapewnia wiele energii, więc bez trudu stawisz czoła codziennym obowiązkom.

Składniki:

  • pół szklanki płatków owsianych
  • 1 szklanka wody, mleka lub napoju roślinnego
  • owoce suszone lub orzechy

Przygotowanie:

Wlej wodę, mleko lub napój roślinny do małego garnka i zagotuj. Następnie zmniejsz ogień i wsyp płatki owsiane. Gotuj do uzyskania kremowej konsystencji. Pamiętaj o częstym mieszaniu, aby płatki nie przywierały do garnka. Następnie możesz dodać garść suszonych owoców lub orzechów. Nie mają zbyt wiele kalorii, lecz znacznie wzbogacą smak dania. To doskonały sposób na rozpoczęcie dnia.

Wysoka zawartość błonnika pokarmowego sprawia, że przez długi czas nie zaznasz uczucia głodu. Najlepszym rozwiązaniem na diecie redukcyjnej będzie przygotowanie posiłku na wodzie.

OWSIANKA DLA SPORTOWCÓW

W diecie sportowców białko ma kluczowe znaczenie. Chociaż płatki owsiane charakteryzują się wysoką zawartością tego makroskładnika, warto nieco wzbogacić posiłek. Pamiętaj, że regularne spożywanie wysokobiałkowych dań przyczynia się do budowy masy mięśniowej. Nic więc dziwnego, że poniższy przepis często wykorzystują kulturyści.

Składniki:

  • Płatki owsiane – 45 g
  • Mrożone owoce leśne
  • Kilka kostek gorzkiej czekolady
  • Odżywka białkowa / chudy ser twarogowy – 25 g / 100 g

Przygotowanie:

Wieczorem namocz płatki w wodzie. Rano wrzuć owoce do rondelka i podgrzej je z niewielką ilością wody. Odżywkę rozprowadź i dodaj do płatków lub zblenduj twaróg z kilkoma łyżkami wody. Następnie nałóż podgrzane płatki z gorącymi owocami. Pokrój czekoladę na małe elementy i udekoruj owsiankę.

To danie wyróżnia się bogatym smakiem, a regularnie spożywane zapewnia bardzo dobre efekty. Pamiętaj jednak, że dobra dieta to tylko jeden czynników dbania o doskonałą sylwetkę. Kolejnym aspektem są ćwiczenia fizyczne. Dzięki temu uzyskasz znakomite rezultaty.

OWSIANKA DLA DZIECI

Wielu rodziców zastanawia się, czy owsianka to dobra propozycja na śniadanie dla najmłodszych. Okazuje się, że tak. Jeżeli Twoja pociecha nie ma przeciwwskazań dotyczących spożycia mleka lub płatków, zdecydowanie warto wprowadzić te znakomite śniadania do codziennej diety.

Składniki:

  • 4 łyżki płatków owsianych
  • Pół szklanki wody
  • Garść owoców
  • Odrobina masła

Przygotowanie:

Na początku zalej płatki owsiane wodą i gotuj na małym ogniu aż będą miękkie. Później dodaj odrobinę masła. Owoce pokrój na drobne kawałki i rozgnieć. Następnie wymieszaj z nimi owsiankę. Możesz zblendować ją na gładką kaszkę.

Takie danie może znacznie urozmaicić dietę i przyczynić się do kształtowania zdrowych nawyków. Ponadto do owsianki możesz dodać przeróżne owoce, więc na pewno znajdziesz przepis, który zachwyci najmłodszych.

ALTERNATYWA DLA PŁATKÓW OWSIANYCH

Istnieje wiele alternatyw dla płatków owsianych. Do diety możesz włączyć np. płatki orkiszowe – jak gotować? Otóż wystarczy wsypać szklankę płatków do garnka i zalać zimną wodą. Następnie gotuj je przez 15 minut i dodaj ulubione owoce.

Innym rozwiązaniem mogą być płatki teff – jak gotować? Do dwóch szklanek gotującej się wody dodaj pół szklanki ziaren i gotuj przez 15-20 minut. Pamiętaj, aby zarówno płatki orkiszowe, jak i teff od czasu do czasu przemieszać, aby nie przywierały go garnka. Dla wzbogacenie smaku możesz dodać cynamonu.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Planujesz dziecko? Przygotuj swoje ciało na ciążę
Muszelki czekoladowe – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jak jeść w upały?
Poznaj moc granoli Crunchy Naturalne – energia płynąca z pełnego ziarna owsa
Żurawina liofilizowana – bomba witaminowa!
Parfait z Chia na śniadanie
Śniadanie o niskim indeksie glikemiczny? Nie zapomnij o tych produktach!
Orzechy trudny do zgryzienia? Jakie orzechy są najlepsze?
Domowe crunchy smakuje najlepiej
Indeks glikemiczny IG: TABELA. Jakie produkty mają niski IG?
Mąka migdałowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Miłka abisyńska (płatki Teff) – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Proteinowe muffinki owsiane
Ciasteczka owsiane FIT Ewa Chodakowska
Suszone owoce – jakie owoce na co?
Musli dla przyszłych mam
Musli 3 kontynenty – właściwości, kalorie i wartości odżywcze
Energetyczne batony owsiane idealne na drugie śniadanie
Liofilizacja żywności – co to jest? Dowiedz się jak działa
Owsianka z bananem – ile ma kalori KCAL?