Zdrowe śniadania – właściwości płatków, kalorie KCAL i wartości odżywcze

Piramida żywieniowa – ale jak się na nią wdrapać?

Piramida żywieniowa – prawie każdy z nas o niej słyszał. Istnieje wiele piramid żywieniowych – prawie każdy kraj ma swoją, a do tego dochodzi jeszcze piramida kuchni śródziemnomorskiej i inne np. dla dzieci, dla młodzieży, dla kobiet w ciąży itd.

Jak można zastosować piramidę żywieniową w praktyce?

Czym niższe piętro tym danego składnika powinno być więcej w naszym jadłospisie. Podstawą piramidy są węglowodany złożone, a więc produkty zbożowe z pełnego ziarna, np. chleb razowy, pełnoziarnisty, chleb typu graham, płatki owsiane, płatki pszenne, płatki orkiszowe i musli pełnoziarniste. Wszystkie te składniki powinny się pojawiać w ciągu dnia łącznie 4-5 razy dziennie.

Kolejnym piętrem są warzywa i owoce. Są one niezbędne w naszej diecie i w sumie powinno się pojawić około 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Najlepiej byłoby, aby były to warzywa i owoce świeże, nieprzetworzone.

Produkty mleczne to bardzo ważny składnik diety ze względu na dużą zawartość wapnia, a także pełnowartościowego białka. Ze względu na ich wyższą kaloryczność zaleca się spożywania 3 porcji dziennie.

Mięsa, ryby i jaja to osobna grupa, o której nie wolną zapomnieć. W Polsce mamy tendencję, że spożywamy zbyt dużo mięsa i za mało ryb. Najlepiej byłoby, aby codziennie spożywać jedną porcję mięsa albo ryb albo jaja. Wystarczy zatem przykładowo mięsny obiad i w pozostałych posiłkach nie ma potrzeby dodawania innych składników z tej grupy.

Tłuszcze, a więc oleje roślinne, margaryny i masło dostarczają witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Są jednak bogate w energię, dlatego zaleca się ich ograniczenie do dwóch porcji dziennie. Przykładowo: oliwa do warzyw świeżych bądź gotowanych + margaryna dobrej jakości na 2 kanapki.

Sam wierzchołek piramidy to słodycze, które nie są nam niezbędne do życia. Dlatego ich spożycie powinno się maksymalnie ograniczać.

Różne piramidy uwzględniają także płyny i sport. Są to elementy niezbędne do zachowania zdrowia. Tak więc nie zapominajmy o 6 porcji niesłodkich płynów, a także o codziennej umiarkowanej aktywności fizycznej.

Przeczytaj inne nasze Artykuły:

Przepis na zakwas żytni. Jak zrobić zakwas żytni na chleb?
Jak upiec chleb bezglutenowy? Sprawdź nasz przepis!
Lekki chleb pszenny na zakwasie żytnim – jak go zrobić?
Orzechy brazylijskie – właściwości, kalorie KCAL
Orzechy włoskie – zdrowa przekąska
Co warto wiedzieć o chlebie? Sprawdź nasz blog o chlebie!
Suszone daktyle – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Suszone jabłka – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Suszone fig – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Pomelo – ogromny cytrus o wspaniałych właściwościach
Musli na odchudzanie – czy to dobry pomysł?
Miechunka Physalis – owoc o cudownych właściwościach
Popcorn nie tylko jako przekąska – jak zrobić popcorn w garnku
Granola czekoladowa – KCAL, skład i właściwości – przepisy
Pszenica w miodzie – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.