pasta tahini

Pasta tahini – co to jest? Zastosowanie

W naszych kuchniach co rusz pojawiają się nowe dodatki, propozycje i przepisy. Czerpiemy inspiracje z innych państw, chętnie próbujemy nowości, które mogą zostać, ale nie muszą w naszych kuchniach. Przykładem jest pasta tahini. Sporo osób ją lubi i nie wyobraża sobie już bez niej codzienności, a inni nawet jej nie znają, nie wiedzą, jak smakuje. Sprawdź, czym dokładnie jest pasta tahini, z czego się ją wykonuje oraz jak można ją wykorzystać w kuchni!

Czym jest pasta tahini?

Tahini to pasta sezamowa, która powstaje poprzez zmielenie ziaren sezamu. Zazwyczaj ziarna te są wcześniej prażone. Jest to dość prosty przepis, bogaty odżywczo, który powszechnie stosuje się w krajach Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Pasta tahini chętnie wykorzystywana jest w daniach charakterystycznych dla kuchni afrykańskiej, jak i koreańskiej, chińskiej czy japońskiej.

Pasta tahini, inaczej nazywana również tahina, jest bardzo podobna do masła orzechowego. Obydwa produkty powstają w podobny sposób i ostatecznie osiągają podobną konsystencję. Sezam należy do jednych z najstarszych roślin na świecie, obecnie uprawiany jest w wielu miejscach, dlatego nic dziwnego, że powstają z niego odżywcze i smaczne pasty.

Jakie wartości odżywcze ma pasta tahini?

Pasta z sezamu to nie tylko nietuzinkowy orientalny smak, ale również rewelacyjne źródło białka, zdrowych tłuszczy oraz błonnika. W paście tahini znajdziemy kwasy tłuszczowe nienasycone, takie jak kwas oleinowy oraz kwas linolowy. Poza tłuszczami, w 100 g pasty znajdziemy aż 420 mp wapnia. Dodatkowo pasta sezamowa zawiera fosfor, żelazo, magnez, kwas foliowy, potas i witaminy A oraz E. Jeśli unikasz nabiału, rewelacyjnym zamiennikiem dla Ciebie będzie właśnie pasta sezamowa.

Z pasty sezamowej bardzo często korzystają wegetarianie i weganie. Jest to dla nich rewelacyjne źródło białka, którego niedobory mogą być ich zmorą. Co ciekawe, choć sezam jest rośliną, białko składa się z wysokiej jakości aminokwasów.

Pasta z tahini świetnie sprawdza się podczas obniżania cholesterolu. Chroni organizm przed cukrzycą oraz układ krążenia. Z kolei błonnik znacznie poprawi pracę jelit. Jeśli chodzi o pastę tahini, nie można przesadzać z jej ilością. W 100 g pasty znajdziemy aż 550 kalorii.

Ciekawym składnikiem pasty jest sezamol. Składnik ten wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antynowotworowe. Korzystnie wpływa na układ krążenia, przez co zapobiega powstawaniu różnych chorób, w tym miażdżycy.

Czy pasta tahini jest zdrowa i jak ją zrobić?

Jeśli interesuje Cię zdrowa żywność, pasta tahini powinna znaleźć się w tej kategorii na pierwszym miejscu. Pasta sezamowa może pochwalić się licznymi składnikami, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Kwasy tłuszczowe nienasycone, jak i błonnik oraz sezamol to elementy, które z pewnością nie zaszkodzą. Pasta z sezamu jest polecana wszystkim, którzy chcą się zdrowo odżywiać. Decydując się na takie dodatki w swojej kuchni, można mieć pewność, że żywimy organizm wyłącznie odpowiednimi składnikami.

Wiemy nie od dzisiaj, że najzdrowsze dla nas jest to, co sami zrobimy. Tak więc, zamiast kupować gotową pastę tahini w sklepie, w której znaleźć można sporo zbędnych dodatków, barwników czy konserwantów, warto wykonać ją w domowym zaciszu.

Co jest potrzebne, aby uzyskać smaczną tahinę? Z pewnością przyda się dobry blender. Jeśli mamy taki w domu i wiemy, że nie podda się pod większym obciążeniem, a nieco dłuższa praca nie jest mu straszna, można szykować kolejne składniki. Warto zastanowić się, czy wolimy sezam łuskany, czy całe ziarna. W zależności od wyboru zyskamy inny smak pasty.

Sam sposób przygotowania jest banalnie prosty. Pierwszym krokiem jest uprażenie sezamu na suchej patelni. Czynność ta wzmocni smak oraz zapach sezamu. Po zakończeniu prażenia całą patelnię warto odstawić do ostygnięcia. Kolejny krok wiąże się ze zmieleniem ziaren w proszek, który będzie przypominał swoją konsystencją piach. W czasie tej czynności bardzo powoli wytrącony zostanie olej, który ostatecznie zamieni całość w pyszną i delikatną pastę. Jeśli tego wytrąconego oleju jest zbyt mało, można dodać niewielką ilość oleju, którego używasz w kuchni. Opcjonalnie można dorzucić też szczyptę soli.

Jak można wykorzystać pastę tahini?

Wiele osób zastanawia się, jak dokładnie wykorzystać tahinę w kuchni. Istnieje kilka ciekawych sposobów na to, aby z tej pasty korzystać. Doskonałym przykładem jest słodko kwaśny sos tahini.

Słodko kwaśny sos z tahini to fantastyczny dodatek do frytek z buraków czy batatów. Świetnie nadaje się do sałatek jako dressing. Wystarczy połączyć ze sobą ¼ szklanki tahini, sok z połowy cytryny, 1 łyżkę miodu oraz 2-4 łyżki wody.

Ciekawym przykładem użycia pasty tahini jest przepis na tahini z komosą ryżową, czarną soczewicą lub kaszą. Po ugotowaniu komosy ryżowej wystarczy dodać do niej natkę pietruszki oraz łyżeczkę tahini. W ten sposób uzyskamy ciekawy, intrygujący smak komosy. Nie ulega wątpliwości, że pasta tahini idealnie komponuje się z różnego rodzaju kaszami, np. kaszą pęczak, kaszą gryczaną czy czarną soczewicą.

Pasta sezamowa jest doskonałym składnikiem hummusu czy chałwy. Najczęściej w ten sposób wykorzystuje się ją w kuchni greckiej i arabskiej. Tahinę można dodawać do deserów, makaronów czy zup. Wystarczy połączyć ją z czosnkiem, kuminem i jogurtem, a w efekcie otrzymamy intrygujący sos do mięsa.

Pasta tahini w deserach i koktajlach

Użycie pasty tahini nie musi ograniczać się do dań wytrawnych. Doskonale sprawdza się również w słodkich pozycjach.

Świetnym przykładem jest domowa chałwa sezamowa. Można użyć podczas jej przygotowania zarówno sezamu, jak i pasty tahini. Jak to zrobić? Wystarczy połączyć pastę z miodem i uformować całość w prostokąt.

Ciekawym pomysłem są karmelki z tahini. Bardzo szybki deser, który nie tylko będzie słodki, ale również pożywny.

Warto też wypróbować tahinę w lodach bananowych. Ten zdrowy deser potrafi wynagrodzić wszystkie wyrzeczenia. Domowe lody nie są trudne do zrobienia, a dodanie do nich pasty tahini sprawi, że całość nabierze fantastycznego smaku i aromatu.