Czy nowalijki są zdrowe

Nowalijki – za i przeciw

Zbliża się wreszcie czas, w którym możemy wzbogacić swoją dietę w świeże, tegoroczne warzywa. Pierwsze pojawiające się rodzime warzywa to właśnie nowalijki. Czy warto je jednak dodawać do naszego codziennego jadłospisu? W tym poradniku znajdziesz wiele cennych wskazówek.

NOWALIJKI CO TO?

Tym mianem określa się młode warzywa, które po raz pierwszy goszczą w sklepach i na targowiskach w sezonie wiosennym. Należą do nich m.in.: sałata, rzodkiewka, pomidor, młoda marchewka, ogórki, szczypiorek, rzeżucha, nać pietruszki czy cebula dymka. Polskie nowalijki szklarniowe możesz kupić od marca do maja, natomiast te rosnące na polu – na przełomie maja i czerwca.

Polacy docenili nowalijki ze względu na świetny smak, który znacznie wzbogaca przeróżne potrawy. Bardzo często te pyszne warzywa wykorzystuje się do zup, sałatek czy surówek. Mogą również stanowić formę zdrowej przekąski. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób sięga po te przysmaki i wykorzystuje je przy codziennym gotowaniu.

Jednocześnie entuzjaści zdrowego żywienia pytają, czy nowalijki są korzystne dla organizmu. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych zagadnień. Szczególną kwestię stanowi źródło, z którego pozyskasz warzywa. W kolejnych sekcjach poradnika zapoznasz się z najważniejszymi szczegółami. Dzięki temu podejmiesz właściwą decyzję zakupową. A może zdecydujesz się na samodzielną uprawę?

NOWALIJKI UPRAWA

Warto podkreślić, że warzywa pochodzące ze szklarni mają mniej intensywny smak i zapach, niż te gruntowe. Ponadto charakteryzują się mniejszą zawartością witamin z uwagi na słabszą dostępność światła słonecznego wiosną. Co ważne, nowalijki wiosenne ze szklarni są często nawożone nawozami azotowymi, które kumulują się w warzywach. Dlatego warto wybierać warzywa ze sprawdzonych źródeł, a najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielna uprawa.

Warto podkreślić, że nawet warzywnik na balkonie sprawdzi się znakomicie przy sadzeniu nowalijek. Wystarczy skorzystać z kilku skutecznych rozwiązań, aby uzyskać pewność, że takie warzywa będą zdrowsze niż w sklepach. Dobrą wskazówką może być stosowanie doniczek czy uprawa w tunelach foliowych. Ponadto warto wysiewać nasiona wczesnowiosenne do inspektu. Kolejny skuteczny sposób to uprawa do gruntu oraz przykrywanie tej uprawy włókniną w przypadku przymrozków.

Pamiętaj, że każde warzywo ma własne wymagania, z którymi należy się dokładnie zapoznać. Wówczas będziesz mógł cieszyć się efektywną uprawą. W sieci i literaturze znajdziesz wiele poradników na temat upraw wszystkich gatunków warzyw. Zanim zdecydujesz się na ten krok, dokładnie sprawdź, jak uzyskać najlepsze rezultaty bez stosowania środków chemicznych. Dzięki temu prozdrowotne właściwości i doskonały smak będą na wyciągnięcie ręki.

DLACZEGO WARTO?

Świeże warzywa to przede wszystkim ogromna odmiana diety po zimowym menu, a (prawie) każde urozmaicenie codziennego talerza jest wartościowe. Wielokrotnie udowodniono, że czym więcej różnego pożywienia się spożywa tym mniejsze niedobory pokarmowe, a przez to zdrowszy organizm.

Nowalijki ponadto tak, jak i późniejsze warzywa to dobre źródło witamin i składników mineralnych, a także cennego błonnika. Przykładowo rzeżucha zawiera sporo witaminy C, A, E, B i PP, a także sporo jodu. Działa bakteriobójczo i moczopędnie, a przez to jest pomocna przy infekcjach układu moczowego. Pomaga także przy kłopotach z potencją u mężczyzn i wzmaga laktację u karmiących kobiet. Natka pietruszki natomiast to idealne źródło żelaza, a także witaminy C i kwasu foliowego. Dodaje dużo aromatu potrawom.

Pamiętaj, że brak wystarczającej ilości witamin i minerałów w diecie może być przyczyną wielu poważnych schorzeń. Wiosenne nowalijki i owoce przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich regularne spożywanie pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko groźnych chorób i cieszyć się dobrym zdrowiem na co dzień.

Czy można jednak traktować nowalijki na równi z późniejszymi warzywami?

DLACZEGO WARTO OGRANICZAĆ?

Nowalijki często są zbyt mocno nawożone azotanami, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Azotany i azotyny przyczyniają się do powstawania nowotworów żołądka, a także mogą powodować ostre zatrucia pokarmowe. Związki te gromadzą się głównie w liściach i korzeniach młodych roślin, a więc w świeżej sałacie, szczypiorku, a także w marchewce czy rzodkiewkach.

Nowalijki najczęściej hodowane są w szklarniach, a przez to mają mniejszy dostęp do promieni słońca. To jest właśnie przyczyną, że mogą mieć nieco mniejszą zawartość składników odżywczych w porównaniu ze świeżymi warzywami uprawianymi na tradycyjnej grządce.  Również przez to są one mniej smaczne i mniej aromatyczne.

Czy to znaczy, aby unikać spożywania nowalijek? Otóż nie. Na szczęście istnieją uprawy ekologiczne, a każdy z nas, kto dysponuje nawet niewielką przestrzenią w ogrodzie, może samodzielnie uprawiać warzywa. Dzięki temu Twoje dania mogą być zdrowe, pyszne i aromatyczne.

Uczulenie na nowalijki

Po spożyciu nowalijek u niektórych osób może pojawić się wysypka, pokrzywka, bóle głowy czy problemy z trawieniem. To typowe objawy alergii nie na młode warzywa, lecz dodawane do nich środki chemiczne, które stymulują wzrost. Dlatego specjaliści radzą, aby spożywać warzywa ze sprawdzonych źródeł.

O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim unikaj bardzo dorodnych warzyw, gdyż często wyjątkowy wzrost świadczy o nadmiernym stosowaniu nawozów. Pamiętaj również, aby nie kupować warzyw z plamkami, przebarwieniami oraz śladami gnicia. Natomiast ogórki, pomidory i włoszczyznę warto obierać ze skórki, gdyż pod nią mogą gromadzić się szkodliwe substancje.

Stosowanie dobrych praktyk podczas zakupów znacznie obniża ryzyko uczulenia. Dlatego warto kupować z głową i zwracać uwagę na szczegóły. Te drobne kroki pozwolą Ci zadbać o zdrowie.

ZŁOTY ŚRODEK?

Obecnie uważa się, że najlepiej jest dodawać niewielkie ilości nowalijek (najlepiej uprawianych metodami ekologicznymi) do codziennej diety i nie traktować ich jako głównego źródła składników odżywczych, a jedynie dodatek smakowy i urozmaicenie.

Świeże warzywa warto dokładnie umyć. Chemia rolnicza najczęściej rozpuszcza się w wodzie, a dzięki temu jesteśmy w stanie ją po prostu wymyć z powierzchni warzyw. Ogórki warto obrać ze skórki, marchewkę dobrze oskrobać i odkroić czubek, sałatę – wykąpać w kąpieli wodnej.

Warto także na własnym parapecie zasadzić rzeżuchę, szczypiorek – wówczas będziemy mieli pewność, że nowalijki z własnej hodowli są najzdrowsze dla nas i naszej rodziny. Nowalijki, inaczej młode wiosenne warzywa wyhodowane samodzielnie będą zdecydowanie najzdrowsze.

Dietetycy podkreślają, że spożywanie nowalijek ze sprawdzonego źródła jest korzystne dla zdrowia. Natomiast nie znamy historii warzyw dostępnych w polskich sklepach. Te importowane często zbierane są w formie niedojrzałej, aby z powodzeniem przetrwały transport oraz magazynowanie. Mowa tu np. o pomidorach, które po przybyciu do Polski mogą być poddane sztucznemu procesowi dojrzewania.

Na te aspekty należy zwrócić szczególną uwagę, spożywając nowalijki w ciąży. Wówczas konsumpcja wysokiej jakości żywności zapewni dobre zdrowie matce i dziecku.

NOWALIJKI CZY WARTO JE SPOŻYWAĆ? PODSUMOWANIE

Dowiedziałeś się wiele na temat – nowalijki co to jest i czy warto je spożywać. Chociaż nasi czytelnicy często zastanawiają się, czy takie warzywa na pewno są zdrowe, dokładnie wyjaśniliśmy tę kwestię. Warto podkreślić, że najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie warzyw ze sprawdzonego źródła bądź własnego ogródka. Dzięki temu uzyskasz pewność, że wybierasz smaczne i zdrowe produkty.

Dużo więcej wątpliwości budzą warzywa dostępne w popularnych marketach. Wówczas trudno sprawdzić, jak przebiegała uprawa. Natomiast można spodziewać się, że rolnicy często stosują środki chemiczne, aby stymulować wzrost.

Wybór własnych warzyw lub tych z upraw ekologicznych to zawsze bezpieczne rozwiązanie. Przekonało się o tym wiele osób, które dbają o własne zdrowie. Zdecydowanie polecamy takie podejście.

[bc_random_banner]

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czekoladowy pudding chia
Jak wybrać najlepsze musli? Doradzamy!
Jagody goji – cenne właściwości
Omlet na słodko z bananem
Muffinki żytnie z nasionami goji i borówkami liofilizowanym
Mąka TEFF z miłki abisyńskiej – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Lekkie tartaletki z kremem jogurtowym
Dieta a odporność
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki kukurydziane czy owsiane? Które zdrowsze?
Domowe musli z miodem
Domowe zdrowe snickersy na płaski brzuch
Mąka ryżowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Pestki dyni – właściwości, wartości odżywcze, kalorie KCAL i indeks glikemiczny IG
Jak jeść i pić w upały?
Mąka z płaskurki – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Jak musli może wspomagać leczenie chorób cywilizacyjnych?
Produkty light
Siemię lniane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jak zrobić bułeczki razowe własnej roboty? Sprawdź nasz przepis!
Mąka gryczana biała – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL