Czy nowalijki są zdrowe

Nowalijki – za i przeciw

Zbliża się wreszcie czas, w którym możemy wzbogacić swoją dietę w świeże, tegoroczne warzywa. Pierwsze pojawiające się rodzime warzywa to właśnie nowalijki. Czy warto je jednak dodawać do naszego codziennego jadłospisu?

Dlaczego warto?

Świeże warzywa to przede wszystkim ogromna odmiana diety po zimowym menu, a (prawie) każde urozmaicenie codziennego talerza jest wartościowe. Wielokrotnie udowodniono, że czym więcej różnego pożywienia się spożywa tym mniejsze niedobory pokarmowe, a przez to zdrowszy organizm.

Nowalijki ponadto tak, jak i późniejsze warzywa to dobre źródło witamin i składników mineralnych, a także cennego błonnika. Przykładowo rzeżucha zawiera sporo witaminy C, A, E, B i PP, a także sporo jodu. Działa bakteriobójczo i moczopędnie, a przez to jest pomocna przy infekcjach układu moczowego. Pomaga także przy kłopotach z potencją u mężczyzn i wzmaga laktację u karmiących kobiet. Natka pietruszki natomiast to idealne źródło żelaza, a także witaminy C i kwasu foliowego. Dodaje dużo aromatu potrawom.

Czy można jednak traktować nowalijki na równi z późniejszymi warzywami?

Dlaczego warto ograniczać?

Nowalijki często są zbyt mocno nawożone azotanami, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Azotami i azotyny przyczyniają się do powstawania nowotworów żołądka, a także mogą powodować ostre zatrucia pokarmowe. Związki te gromadzą się głównie w liściach i korzeniach młodych roślin, a więc w świeżej sałacie, szczypiorku, a także w marchewce czy rzodkiewkach.

Nowalijki najczęściej hodowane są w szklarniach, a przez to mają mniejszy dostęp do promieni słońca. To jest właśnie przyczyną, że mogą mieć nieco mniejszą zawartość składników odżywczych w porównaniu ze Świerzymi warzywami uprawianymi na tradycyjnej grządce.  Również dzięki temu są one mnij smaczne i mniej aromatyczne.

Złoty środek?

Obecnie uważa się, że najlepiej jest dodawać niewielkie ilości nowalijek (najlepiej uprawianych metodami ekologicznymi) do codziennej diety i nie traktować ich jako głównego źródła składników odżywczych, a jedynie dodatek smakowy i urozmaicenie.

Świeże warzywa warto dokładnie umyć. Chemia rolnicza najczęściej rozpuszcza się w wodzie, a dzięki temu jesteśmy w stanie ją po prostu wymyć z powierzchni warzyw. Ogórki warto obrać ze skórki, marchewkę dobrze oskrobać i odkroić czubek, sałatę – wykąpać w kąpieli wodnej.

Warto także na własnym parapecie zasadzić rzeżuchę, szczypiorek – wówczas będziemy mieli pewność, że nowalijki z własnej hodowli są najzdrowsze dla nas i naszej rodziny.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czekoladowy pudding chia
Jak wybrać najlepsze musli? Doradzamy!
Jagody goji – cenne właściwości
Omlet na słodko z bananem
Muffinki żytnie z nasionami goji i borówkami liofilizowanym
Mąka TEFF z miłki abisyńskiej – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Lekkie tartaletki z kremem jogurtowym
Dieta a odporność
Co jest lepsze dla zdrowia: płatki kukurydziane czy owsiane? Które zdrowsze?
Domowe musli z miodem
Domowe zdrowe snickersy na płaski brzuch
Mąka ryżowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Pestki dyni – właściwości, wartości odżywcze, kalorie KCAL i indeks glikemiczny IG
Jak jeść i pić w upały?
Mąka z płaskurki – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Jak musli może wspomagać leczenie chorób cywilizacyjnych?
Produkty light
Siemię lniane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Jak zrobić bułeczki razowe własnej roboty? Sprawdź nasz przepis!
Mąka gryczana biała – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL

Dodaj komentarz