Suszona morwa biała – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze

Morwa biała – wszystko co powinniśmy wiedzieć.

Morwa biała to znakomity przysmak, który nie tylko jest smaczny, ale również jest wspaniałym lekiem. Drzewo morwy białej można poznać po charakterystycznie krótkim pniu oraz okrągłej koronie. Liście są bardzo lśniące oraz posiadają pikowane brzegi. Owoce tego drzewa w smaku są zarazem słodkie jak i mdłe, a w kształcie przypominają jeżyny.

Morwa biała i jej prozdrowotne właściwości

Morwa biała posiada znaczące właściwości lecznicze, ponieważ jest stosowana jako środek wspomagający odchudzanie oraz regulujący poziom cukru. Jak wiadomo z badań, liści morwy hamują działanie enzymów, które odpowiadają za trawienie węglowodanów, a co za tym idzie ograniczają wchłanianie glukozy przez organizm. Owoce morwy białej zawierają często aż 20% cukrów, dlatego bardzo często możemy się spotkać z suszonymi owocami. Dzięki suszeniu owoce te mają właściwości regenerujące siły oraz wzmacniające. Napar z liści morwy białej jest zalecany nawet matkom karmiącym, choć w Polsce najczęściej spotkamy się tylko z preparatami w tabletkach z morwy, lub konfiturami. Możemy również znaleźć suszoną morwę białą, która odznacza się wspaniałym smakiem.

Właściwości lecznicze morwy to między innymi działanie przeciwzapalne, jest również środkiem delikatnie przeczyszczającym, działa wykrztuśnie, zapobiega tworzeniu ciemnych plam na skórze oraz jest naturalnym antybiotykiem. Jak widać morwa biała to owoc, którym może znaleźć wiele zastosowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *