masło orzechowe

Masło orzechowe – właściwości i wartości odżywcze

Masło orzechowe jest słabością wielu osób. Jest smaczne, ciągnące się, a ponadto powstaje z bardzo zdrowych dla ludzkiego organizmu orzechów. Dietetycy twierdzą, iż jest to bardzo ważny element każdej diety. Może się to wydawać nieco dziwne, zważywszy na fakt, iż masło orzechowe jest niezwykle kaloryczne. Jednak nie kwestia kaloryki ma tutaj ogromne znaczenie, a jego skład oraz właściwości odżywcze, jakimi może się pochwalić. Warto podkreślić, że produkt produktowi nierówny, niezależnie od tego, czy posiada tyle samo kalorii, czy wręcz przeciwnie. Czym cechuje się masło orzechowe, czy faktycznie warto je jeść? Jakie wartości odżywcze i właściwości się w nim kryją?

Masło orzechowe – charakterystyka

Masło orzechowe to bardzo dobry, popularny wyrób spożywczy. Bazą są oczywiście orzechy, które zazwyczaj poddaje się prażeniu w bardzo wysokiej temperaturze – dochodzi nawet do 200 stopni Celsjusza. Tradycyjne masło orzechowe produkowane jest z orzechów arachidowych. Są to stosunkowo tanie, łatwe do zdobycia, dlatego i masło orzechowe z nich wyprodukowane nie jest wcale drogie. Oczywiście wszystko jednak zależy od całościowego składu. Im bardziej naturalne masło, im mniej dodatkowych składników, które niewiele wnoszą do całości, tym masło będzie droższe.

Masła orzechowe można wytwarzać praktycznie z każdego typu orzechów. Często spotykane oraz chętnie kupowane jest masło z nerkowców czy też masło migdałowe.

Czy masło orzechowe jest zdrowe? Warto je jeść?

Mnóstwo osób zadaje sobie pytanie, czy masło orzechowe jest zdrowe? Na myślenie, iż produkt ten jest niezdrowy, wpływa głównie bardzo wysoka kaloryczność. W 100 g masło orzechowe zawiera aż 600 kcal. Jednak nie oznacza to, że trzeba z niego natychmiast rezygnować. Kluczowy jest umiar. Jeśli chodzi o masło orzechowe, kcal nie mają znacznie. Wystarczy, że zadbasz o niewielką, ale regularną podaż tego składnika do diety. Warto je jeść, bowiem masło orzechowe to bogactwo wielu rewelacyjnych składników. Jeśli nie lubisz jeść orzechów bezpośrednio, koniecznie wprowadź do codziennej diety masło orzechowe.

Właściwości masła orzechowego i wartości odżywcze

Masło orzechowe – właściwości tego produktu zostały już niejednokrotnie przebadane, podobnie jak zawartość substancji odżywczych. Najlepszym wyborem będzie masło orzechowe bez cukru. Choć w jednej łyżce może znaleźć się aż 140 kalorii, nie są to kalorie puste, jak w przypadku słodyczy bądź przetworzonych produktów żywnościowych.

Białko – budulec tkanek ludzkich

Białko to makroskładnik, który wraz z węglowodanami i tłuszczami jest nieodzowny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jeśli chcesz znaleźć sporą dawkę białka w jednym produkcie, zwróć uwagę na masło orzechowe. Białko jest budulcem masy mięśniowej, a aminokwasy, z których się składa, są niezbędne do budowy nowych komórek. Jeśli jesteś sportowcem, masz zawyżone zapotrzebowanie na białko, koniecznie trzeba je uzupełniać. Masło orzechowe jest jednym z lepszych źródeł białka, ponieważ znajduje się tutaj pełnowartościowe białko, czego nie można powiedzieć o innych roślinach bogatych w ten makroskładnik. Ten produkt może stać się też rewelacyjnym składnikiem diety wegańskiej czy wegetariańskiej, gdzie zapotrzebowanie na białko jest znacznie większe, ponieważ ludzie rezygnują z mięsa.

Masło orzechowe – przeciwutleniacze

Niezwykle ważnymi składnikami, na które powinni zwracać uwagę wszyscy ludzie, są przeciwutleniacze. Masło orzechowe, przez wzgląd na to, że produkowane jest z orzechów, zawiera ich całkiem sporą ilość. Przeciwutleniacze pozytywnie wpływają na pracę mięśnia sercowego, zapobiegają rozwojowi chorób serca oraz udarom. Przeciwutleniacze przeciwdziałają rozwojowi komórek nowotworowych. Masło orzechowe posiada zaś sporą ilość resweratrolu. Jest to substancja nazywana inaczej polifenolem. Oczyszcza organizm człowieka z toksyn oraz świetnie neutralizuje wolne rodniki. Jest nieoceniona, wpływa pozytywnie także na układ nerwowy. Innym dobrym źródłem resweratrolu są winogrona, a dokładniej pestki winogron.

Tryptofan – dlaczego jest ważny?

Dlaczego po zjedzeniu masła orzechowego odczuwamy najczęściej spory zastrzyk energii? Wszystko to kwestia tryptofanu, czyli fantastycznego aminokwasu. Zwiększa on zdolność koncentracji oraz poprawia pracę układu nerwowego i samego mózgu. Nic więc dziwnego, że masło orzechowe dedykowane jest osobom, które pracują umysłowo, są przemęczone oraz aktywne fizycznie.

Błonnik w maśle orzechowym

Masło orzechowe nie musi być wytworzone z orzechów arachidowych, a np. z migdałów. Jeśli sięgniesz po taki produkt, na pewno odczujesz zwiększoną ilość błonnika w diecie. Obniży on stężenie glukozy w Twojej krwi, poprawi gospodarkę węglowodanową oraz obniży poziom cholesterolu całkowitego.

Witamina młodości – witamina E

Witamina E znana jest jako cenny przeciwutleniacz i nazywana jest witaminą młodości. Nie bez powodu! Chroni organizm przed rozwojem chorób różnego pochodzenia, a ponadto pomaga utrzymać stały poziom cholesterolu. Dodatkowo, witamina E skutecznie opóźnia proces starzenia się skóry. W przypadku mężczyzn, odpowiedzialna jest za wytwarzanie nasienia. Z tego też powodu nazywana jest dodatkowo witaminą płodności. Decydując się na masło orzechowe, koniecznie sprawdź w składzie zawartość witaminy E. Nawet 30 gram masła w ciągu dnia może śmiało pokryć zapotrzebowanie na tę witaminę.

Masło orzechowe a nienasycone kwasy tłuszczowe

Mnóstwo osób nadal błądzi w kwestii żywienia. Utrwala się zły pogląd, iż wszystko, co jest wysokokaloryczne i ma dużo tłuszczu jest złe. Jednak rzeczywistość jest zgoła inna. Stronić trzeba jedynie od tych złych kwasów tłuszczowych, które nazywane są nasyconymi.

Orzechy, a co za tym idzie także masła orzechowe, są pełne nienasyconych kwasów tłuszczowych. To one przyczyniają się do spalania tkanki tłuszczowej i zapobiegają odkładaniu się tłuszczu.

Jakie kwasy znajdziemy w maśle orzechowym? Przede wszystkim kwas alfa-linolenowy, który spowalnia procesy starzenia się skóry, kwas linolowy CLA, który działa antyoksydacyjnie oraz kwas oleinowy, który zapobiega rozwojowi miażdżycy, chorób serca oraz zmniejsza skłonność do zakrzepów.

Masło orzechowe a indeks glikemiczny

Nieważne, czy Twoim celem jest masło orzechowe z orzechów włoskich, migdałów, nerkowców czy orzechów arachidowych – masło orzechowe indeks glikemiczny ma bardzo niski. Można go śmiało używać do obniżania IG podczas przygotowywania posiłków. Jeśli występują w nim owoce, makaron, kasza czy ryż – masło orzechowe skutecznie obniża indeks.

Z czym jeść masło orzechowe?

Mnóstwo osób zastanawia się, z czym jeść masło orzechowe, jakie dania z masłem orzechowym tworzyć. Otóż, można go dodawać do śniadaniowej owsianki, ale w wielu domach stanowi również wspaniały dodatek do sosu obiadowego. Fantastycznie komponuje się z daniami słonymi, jak i słodkimi. Pasuje do łagodnych i pikantnych potraw, dlatego warto samodzielnie eksperymentować i sprawdzać, co smakuje najlepiej!