Komosa ryżowa lub Quinoa – wartości odżywcze, zastosowanie

Komosa ryżowa lub Quinoa – wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść komosę ryżową?

Komosa ryżowa, znana również jako quinoa jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Często nazywana „świętym zbożem inków” w rzeczywistości zbożem nie jest, ale śmiało może zastępować ryż lub kaszę w naszej diecie. Dowiedz się więcej o jednym z najcenniejszych darów cywilizacji Inków.

Skąd pochodzi komosa ryżowa?

W Ameryce Południowej roślina ta uprawiana jest od tysięcy lat, głównie na terenach dzisiejszego Ekwadoru, Chile, Peru i Boliwii. Inkowie uważali ją za matkę zbóż – wierzyli, że dodaje im siły. Zgodnie z tradycją pierwsze ziarna quinoi w sezonie wysiewał inkaski władca. Hiszpanie, którzy podbili tereny inków, rozpowszechnili tam uprawę jęczmienia i pszenicy, co za tym idzie – znaczenie komosy zmalało. Jednak tysiące lat tradycji przetrwało ekspansję Europejczyków i dzisiaj quinoa ponownie jest najczęściej uprawianą rośliną na danych obszarach Ameryki Południowej. Co ciekawe, komosa ryżowa jest kuzynką spotykanej w Polsce komosy białej.

Czym jest quinoa?

Quinoa, czyli komosa należy do tak zwanych pseudozbóż. Określenie to oznacza rośliny wytwarzające nasiona bogate w skrobię, jednak mimo to nie można ich zakwalifikować w pełni do zbóż. W swojej kategorii stoją obok na przykład gryki, szarłatu i celozji. Nasiona komosy mogą mieć przekrój barw od białej, przez żółtą, na czerwonej i czarnej kończąc. Popularne jest również kuchenne zastosowanie liści komosy, na przykład do sałatek i surówek, chociaż są one mniej popularne, niż nasiona.

Komosa ryżowa – wartości odżywcze

W 100 gramach komosy ryżowej znajdziemy 334 kalorie, jednak w porównaniu do zbóż znanych nam z talerza, jest bogatsza w białko. Stanowi ono około 15% całości. Węglowodany to z kolei niemal 60% składu quinoi. Błonnik stanowi 7%, a tłuszcze 5%.cJednak prawdziwa skala zdrowotnych wartości komosy ukazuje się nam kiedy wejrzymy w świat mikroskładników. Oprócz tego, że są bogatym źródłem witaminy E, oraz witamin z grupy B, zawierają również mnogie składniki mineralne. Znajdziemy tam na przykład wapń, żelazo, cynk, miedź, mangan, magnez, potas. Oczywiście wyposażona jest również w antyoksydanty, a konkretniej flawonoidy (kwercetyna i kampferol). Flawonoidy to związki, które wykazują działanie antydepresyjne, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Trzeba zaznaczyć, że tradycyjne zboża nie zawierają ich w ogóle, dzięki czemu komosa zyskuje dodatkową wartość. Efekt ten wzmacniają zawarte w nich saponiny. Co prawda mają one gorzki posmak i pokrywają powierzchnię ziaren quinoi, przez co przed gotowaniem komosy przepłukuje się ją, aby saponin się pozbyć. Jednak jej szczątkowe ilości zawsze zostają na ziarnie. Związki te mają działanie przeciwalergiczne, przeciwalergiczne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.

Quinoa dla diabetyków – indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny jest szczególnie ważny dla pacjentów z cukrzycą. Mówi nam, jak szybko spożywane przez nas jedzenie podniesie poziom cukru we krwi. Zaleca się, aby diabetycy spożywali pokarmy o niskim indeksie glikemicznym. Indeks glikemiczny komosy ryżowej mieści się w przedziale od średniego do niskiego. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia ugotowania. Quinoa ma średni indeks glikemiczny 53, co jest pokarmem o niskim indeksie. Oznacza to, że jest to ziarno polecane w diecie diabetyków. Oprócz niskiego indeksu glikemicznego, kino.na zawiera również wiele cennych składników, które powinny znaleźć się w diecie chorych na cukrzycę, takich jak magnez i błonnik.

Quinoa zawiera 3 gramy błonnika na 1/2 szklanki, co jest dobrym źródłem błonnika i jest również korzystne dla diabetyków. Wykazano, że spożywanie większej ilości węglowodanów bogatych w błonnik zapobiega skokom poziomu insuliny, co jest dobre dla osób z cukrzycą typu 2. Niedobór magnezu jest również częstszy u pacjentów z cukrzycą. Ten składnik jest szczególnie odpowiedzialny za kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Z tego powodu ważne jest, aby osoby z cukrzycą spożywały pokarmy bogate w magnez, w tym komosę ryżową. W związku z tym mogą poprawić wrażliwość na insulinę i regulować poziom cukru we krwi

Quinoa na odchodzanie?

Dzięki wysokiej zawartości błonnika, a przy tym niskim indeksie glikemicznym, komosa ryżowa jest dobrym kompanem w walce z otyłością. Błonnik da nam uczucie sytości przez długi czas, z kolei niski indeks glikemiczny sprawi, że nasz organizm nie poczuje nagłego wyskoku energii, po którym nastąpi jej spadek – ta bEdzie rozkładana stopniowo w dłuższym czasie.

Komosa dla wegan?

Oczywiście! Jest ona świetnym uzupełnieniem diety wegańskiej przez wcześniej wspomniane spore pokłady pełnowartościowego białka i dobrze zbilansowany skład aminokwasów. Zawiera ona wszystkie niesyntezujące się aminokwasy, czyli takie, które trzeba dostarczać naszemu organizmowi za sprawą diety.

Quinoa może zapobiec miażdżycy

Ziarna komosy ryżowej są doskonałym dostawcą nienasyconych kwasów nienasyconych. Są to głównie kwas linolenowy, oleinowy i linolowy. Dzięki nim możemy zmniejszyć ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia, bowiem przyczyniają się one do obniżenia poziomu złego cholesterolu.

Z czym jeść komosę ryżową?

Quinoa ma szerokie zastosowanie w kuchni. Możemy jeść ją zarówno na śniadanie, podobnie jak owsiankę, ale także zastąpić nią ryż, kaszę, lub ziemniaki. Aby przygotować komosę najpierw trzeba ją wypłukać. Pozwoli nam to pozbyć się wcześniej wspomnianych saponin. Kiedy to uczynisz, komosę przełóż do garnka i zalej zimną wodą w proporcji 2:1 (dwie porcje wody, jedna komosy), po czym całość wstaw na palnik. Kiedy w garze zawrze, zmniejsz ogień i mieszaj tak, aby quinoa się nie przypaliła. Po około 15 minutach cała woda powinna zostać wchłonięta przez ziarna – pewność, że cały proces przebiegł pomyślnie będziemy mieli wtedy, kiedy ziarenka wypuszczą białe spiralne kiełki.

Komosa jest jednym z najlepszych alternatyw dla ryżu, kasz i ziemniaków. Przede wszystkim posiada ogromne pokłady witamin, minerałów, kwasów, przeróżnych związków itp., które wspomagają nasz organizm w codziennym funkcjonowaniu. Zdecydowanie powinny zwrócić na nią uwagę osoby, które nie stosują w swojej diecie mięsa – ma ona spore pokłady białka, czyli podstawowego budulca mięśni.

Skąd pochodzi Quinoa (komosa ryżowa)? Jaki jest kraj pochodzenia Quinoi (komosy ryżowej)?

Przeczytaj inne nasze Artykuły:

Mąka orkiszowa typu 1850 – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Mąka gryczana biała – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Mąka gryczana z prażonej kaszy – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Mąka z ciecierzycy (cieciorki) – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Mąka kokosowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Mąka kasztanowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Mąka jaglana – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Mąka sojowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Mąka amarantusowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Mąka migdałowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Mąka TEFF z miłki abisyńskiej – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Mąka pełnoziarnista z samopszy – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Jogurt – jakie ma właściwości odżywcze?
Jaka mąka do wypieku chleba – żytnia, pszenna czy orkiszowa?
Żywienie dzieci – od EKO słoiczka do fast food’a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.