Orzechy nerkowca – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze

Jakie właściwości ma orzech nerkowca?

Nerkowce to bardzo popularne orzechy, które zna chyba każdy z nas. Jeśli ich nie jedliśmy, to na pewno chociaż mieliśmy okazję je podziwiać. Orzechy nerkowca uważane są za dość późno odkryty przysmak, ponieważ dopiero w XX wieku okazało się, że są jadalne i mają sporo wartości odżywczych, które w diecie człowieka są wręcz niezbędne. Zanim odkryto, że są jadalne, drzewo na którym rosły uprawiane było jedynie w celu pozyskania surowca. Obecnie nerkowce znane są na całym świecie, a ponadto szanuje się je za ich delikatny smak, dość wyjątkowy, który nie każdemu przypadnie do gustu. Sprawdź, jakimi dokładnie właściwościami może pochwalić się nerkowiec oraz gdzie się go stosuje!

Orzechy nerkowca – najważniejsze informacje

Orzechy nerkowca rosną na drzewie, które nazywa się nanercz zachodni. Pochodzi z Ameryki Południowej, jednak aktualnie z sukcesem uprawiane jest prawie we wszystkich krajach, które należą do strefy tropikalnej. Do największych producentów orzechów nerkowca należą azjatyckie kraje, takie jak Wietnam czy Indie. Na podium znajdzie się też Wybrzeże Kości Słoniowej położone w Afryce.

Jak rosną nerkowce? Są w pewien sposób doczepione do owoców nanercza. Znajdują się w łupinie, która swoim kształtem przypomina pazur. Tam znajduje się jeden orzech.

Niewiele osób wie, ale zanim nerkowce będą zdatne do jedzenia, muszą przejść etap obróbki. Najpierw wyciąga się je ręcznie z łupin, a następnie koniecznością jest ich uprażenie oraz gotowanie. Osoby, które zbierają te orzechy, muszą pracować przy pomocy specjalnych narzędzi i w rękawiczkach, ponieważ z zewnętrznej warstwy wydobywa się gryzący olej.

Wartości odżywcze orzechów nerkowca

Orzechy nerkowca uchodzą za zdrowe i bogate w różne składniki odżywcze. W 100 g nerkowców znajdziemy aż 43,8 g tłuszczu, 18, 4 g białka oraz 30,4 g węglowodanów. Jednak co ważne, jedynie 4,5 g stanowią cukry proste. Błonnik w 100 g nerkowców to jedynie 3,2 g.

Orzechy nerkowca – kcal w 100 g to wartość rzędu 554.

Jak można wywnioskować z powyższych liczb, nerkowce to solidne źródło białka i bardzo zdrowych tłuszczy. Ich zjedzenie dodaje energii, a ponadto garść nerkowców śmiało niweluje uczucie głodu. Orzechy nerkowca dostarczają do organizmu cennych składników, a ponadto podnoszą poziom serotoniny. Ten element wpływa na zmniejszone łaknienie, dlatego nerkowce są mile widziane podczas odchudzania.

W orzechach nerkowca znajdziemy także solidną porcję witamin. Głównie są to:niacyna, witamina C, E, tiamina, witamina B6, ryboflawina, kwas foliowy i witamina K. Zastanawiasz się, czy w nerkowcach znajdziesz również źródło minerałów? Owszem! Nie brakuje w nich wapnia, sodu czy żelaza. Owoce nerkowca to solidne źródło wielonienasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Właściwości zdrowotne nerkowców

Każda zmiana w żywieniu na lepsze może realnie wpłynąć na nasze codzienne samopoczucie. Wystarczy, że kilka ciastek zjadanych dziennie zamienisz na garść nerkowców, a już po niedługim okresie czasu poczujesz i zauważysz wspaniałe efekty. Orzechy nerkowca – właściwości, jakimi mogą się pochwalić, czyli:

  • zapobieganie wystąpieniu cukrzycy typu 2 – jest to kwestia, która została już udowodniona naukowo. Badacze z Uniwersytetu w Montrealu połączyli siły z naukowcami z Uniwersytetu z Jaunde i stwierdzili, że orzechy nerkowca wspierają wchłanianie glukozy. Oznacza to, że orzechy te mogą być spożywane również przez diabetyków, ponieważ orzechy nie mają zbyt wysokiego indeksu glikemicznego.
  • zapobieganie chorobom serca i nadciśnieniu – regularnie jedzone orzechy nerkowca wspomagają układ sercowo-naczyniowy. Zapobiegają przenoszeniu złego cholesterolu, dbają o dobrą kondycję naczyń krwionośnych, a ponadto wspomagają samo serce, dzięki czemu bije ono regularnie. Magnez zawarty w nerkowcach rozszerza tętnice i dba o to, by nie doszło do zawału. Witamina K bierze zaś udział w prawidłowym stężeniu czynników krzepnięcia.
  • wspieranie układ nerwowego – witamina B w nich zawarta koi nerwy, poprawia koncentrację, a dodatkowo dodaje energii. Potas oraz magnez sprawiają, że właściwości uspokajające są jeszcze bardziej widoczne.
  • wspomaganie odchudzania – 100 g nerkowców to aż 553 kalorii. Ale to nie są byle jakie kalorie, a zdrowe składniki, w tym białko i dobry jakościowo tłuszcz. Dodatkowo, podwyższają poziom serotoniny, która wpływa na uczucie sytości.
  • wspomaganie zdrowia włosów i paznokci – cynk oraz selen zawarty w orzechach nerkowca fantastycznie wpływa na stan paznokci oraz włosów – wzmacniają je, przeciwdziałają wypadaniu włosów oraz walczą z nadmiernym wydzielaniem sebum.

Jak można zastosować orzechy nerkowca w kuchni?

Jak widać, orzech nerkowca właściwości ma bez liku. Z tego powodu warto wprowadzić nerkowce orzechy do swojej kuchni jako indywidualną przekąskę bądź jako dodatek do różnorodnych potraw.

Orzechy nerkowca jeść można solone, prażone czy oblane czekoladą. Ta ostatnia propozycja podanie będzie bardzo kaloryczna. Poza tym, wbrew pozorom, nerkowce najlepiej smakują świeże, surowe. Wtedy charakteryzują się lekko słodkim, dość oryginalnym smakiem.

Nerkowce często stanowią bazę deserów, a to dzięki właśnie temu smakowi. Nierzadko też świetnie komponują się z sałatkami. W kuchni indyjskiej znane są jako dodatek do curry.

Nerkowce są świetną opcją, jeśli chcesz zrobić domowe masło orzechowe. Jest znacznie zdrowsze i pełniejsze niż masło orzechowe z arachidów. Przede wszystkim zawierają spore ilości kwasów omega-3, omega-6 oraz cynku, żelaza i magnezu.

Czy orzechy nerkowca pozytywnie wpływają na proces odchudzania?

Orzechy nerkowca znane są z tego, że często goszczą w diecie osób, które chcą zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Dzieje się tak, ponieważ podnoszą poziom serotoniny. Dba ona nie tylko o to, aby człowiek był szczęśliwy, ale daje również uczucie sytości. Dzięki temu jemy nieco mniej, ponieważ nie ma w nas uczucia głodu. Co więcej, nerkowce stanowią doskonałą przekąskę dla osób odchudzających się – jest kaloryczna, ale zdrowa, ponieważ ma mnóstwo tłuszczy jednonienasyconych i wielonienasyconych, a także sporo białka i stosunkowo mało węglowodanów prostych.