Jak zrobić bułeczki razowe własnej roboty? Sprawdź nasz przepis!

Jak zrobić bułeczki razowe własnej roboty? Sprawdź nasz przepis!

[vc_row][vc_column width=”1/3″ css=”.vc_custom_1617291247768{margin-top: -85px !important;padding-top: 25px !important;padding-right: 25px !important;padding-left: 25px !important;background-color: #f5f5f5 !important;}”][vc_column_text]

Składniki na bułeczki razowe własnej roboty.

Aby przygotować bułeczki razowe, będziesz potrzebował kilku składników. Co ważne – aby bułkę razową można było nazwać bułką razową, będziemy musieli użyć mąki razowej, która jest jednym z ich głównych składników.

  • 500 g mąki pszennej razowej
  • 300 ml mleka o temperaturze pokojowej
  • 25 g drożdży świeżych/ 13 g drożdży instant
  • 30 ml oliwy/ 50 g masła
  • łyżka soli
  • łyżka cukru
  • dodatki na wierzch bułeczek, np. słonecznik, pestki dyni, płatki owsiane (opcjonalnie)

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]Bułeczki razowe to dość nowy wynalazek, który przebojem wkradł się na „salony” i szybko zdobył zarówno popularność, jak i serca konsumentów. Są świetną bazą do śniadania i idealnie komponują się z dodatkami słonymi, jak i słodkimi. Bułki razowe możemy zajadać zarówno z szynką i warzywami, jak i dżemem z masłem orzechowym. Z uwagi na użyty rodzaj mąki zawierają one wiele cennych minerałów, które powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi codziennie. Właśnie dlatego w tym tekście dowiesz się jak przygotować bułeczki razowe w domu, i dlaczego warto wrzucić takie bułeczki w swój jadłospis![/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

PRZEPIS NA BUŁECZKI RAZOWE WŁASNEJ ROBOTY. JAK UPIEC BUŁECZKI RAZOWE?

Do miski wlej mleko, dodaj pokruszone drożdże świeże lub instant i cukier, po czym całość wymieszaj. W drugiej misce połącz składniki suche (oprócz dodatków z ostatniego punktu).

Teraz połącz zawartość obu misek, chwilę mieszaj, po czym dodaj rozpuszczone wcześniej masło, lub oliwę. Po dodaniu tłuszczu ciasto wyrabiaj do momentu, w którym stanie się miękkie i elastyczne. Przełóż do innej miski oprószonej mąką (by ciasto nie przywarło) i odstaw pod przykryciem w ciepłe miejsce na około 1,5 – 2 godziny. Pamiętaj, że miska powinna być duża, ponieważ ciasto zwiększy swoją objętość. Po upływie tego czasu ciasto jeszcze raz wygnieć i podziel na równe porcje (powinno wyjść ich około 12-15) i zostaw na kilkadziesiąt minut. Warto pamiętać, że ciasto, w którym użyjemy mąki razowej powinno dłużej odpoczywać, niż przy użyciu mąki niższego typu.

Nastaw piekarnik na 220°C w systemie góra – dół. Przed włożeniem do piekarnika możesz posypać bułki z góry wybranym przez siebie dodatkiem i/lub mąką. Piecz przez 15-20 minut.

Gratulacje! Właśnie przygotowałeś bułeczki razowe! Pamiętaj jednak, że do spożycia nadają się dopiero po ostudzeniu![/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

Mąka razowa – najważniejszy składnik

Zapewne już wiesz skąd bułeczki razowe wzięły swoją nazwę – oczywiście od użytej do ich wypieku mąki. Jednak dlaczego jest ona taka ważna i dlaczego za jej sprawą bułeczki razowe mają tak wspaniałe wartości?

Mąka razowa to taka, której typ zaczyna się od 2000 i pnie się w górę. Typ mąki oznacza z kolei pozostałość popiołu w procentach pomnożonej przez 1000. Typ 2000 oznacza, że po poddaniu mąki działaniom wysokiej temperatury (950°C) przez około godzinę, zawartość substancji mineralnych zawartych w niej wyniesie 2%.

Mąka razowa cechuje się niższą wartością kalorii, niż jej odpowiedniki o niższym typie, wyższym poziomem błonnika, białka, oraz tłuszczu. Szczególnie ważna jest dla nas wyższa wartość błonnika – błonnik to składnik odżywczy odpowiedzialny za wiele ważnych funkcji w naszym organizmie – reguluje pracę układu trawiennego, zapobiega rakowi jelita grubego, zapobiega zaparciom, daje uczucie sytości przez dłuższy czas, przez co nie dojadamy między posiłkami.

Dodatkowo – jak zostało wspomniane wyżej – cechuje się wyższym poziomem minerałów, a nawet witamin. Mąka razowa (zarówno żytnia, jak i pszenna), to bogate źródło witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B9). Jeśli o minerały chodzi, to uświadczymy w niej między innymi: manganu, żelaza, selenu, miedzi, fosforu, cynku, magnezu. Wykazuje ona również właściwości antyoksydacyjne (to za sprawą kwasów fenolowych), czyli zabija wolne rodniki odpowiedzialne za szybsze starzenie się organizmu.

Bułeczki razowe – dobry wybór na start

Bułeczki razowe są świetnym wyborem, by rozpocząć dzień. Wraz z dodatkami, z którymi je spożyjesz dadzą Ci mnóstwo energii i cenne składniki odżywcze. Mają wysoką zawartość błonnika pokarmowego, który często jest niedoceniany, a na który powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Z czasem możesz spróbować udoskonalać ten przepis i dodawać swoje dodatki, tak, by bułeczki razowe były dostosowane idealnie pod twoje gusta![/vc_column_text][vc_column_text]

PRZEPISY NA ZDROWY DOBRY CHLEB

[catlist name=”Przepisy na chleb” orderby=date order=desc excerpt=yes numberposts=30][/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Suszona morwa biała – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Mąka owsiana razowa – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Dlaczego warto jeść banany? Sprawdź wartości odżywcze i indeks glikemiczny IG
Low Fat Musli – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Czy żywność może odstresować?
Owsianka – tak jak chcesz!
Miechunka Physalis – owoc o cudownych właściwościach
Ciasteczka owsiane o smaku bananowym
Otręby owsiane – zastosowania, wartości odżywcze i kalorie KCAL
Orzechy brazylijskie – właściwości, kalorie KCAL
Chleb na zakwasie czy drożdżach – jaki wybrać?
Komosa ryżowa lub Quinoa – wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść komosę ryżową?
Domowa czekolada z owocami liofilizowanymi w wersji FIT
Żywienie dzieci – od EKO słoiczka do fast food’a
Cynamon – przyprawa o cudownych właściwościach?
10 przykazań zdrowego odżywania się całej rodziny
Płatki jęczmienne błyskawiczne – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Śniadanie – jeść czy nie jeść?
Mandarynki nie tylko od święta – indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Suszone kiwi – bomba witaminowa