Granola według przepisu Ewy Chodakowskiej

Granola według przepisu Ewy Chodakowskiej

Granola to świetny posiłek, którym chętnie zajadamy sami, jak i podajemy go naszym dzieciom. Zawiera w sobie masę cennych składników mineralnych, witamin i bardzo dobrze zbalansowane makroskładniki. Nic więc dziwnego, że zajadają się nią również autorytety ze świata sportu i popularyzatorzy zdrowego odżywiania, tacy, jak na przykład Ewa Chodakowska. Poniżej znajdziesz recepturę na granolę z przepisu Ewy Chodakowskiej.

PRZEPIS NA GRANOLĘ WEDŁUG PRZEPIU EWY CHODAKOWSKIEJ:

Piekarnik rozgrzej do temperatury 180°C. W czasie, kiedy nasz piec się rozgrzewa, na patelni upraż słonecznik (bez dodatku masła).

Przygotuj dużą miskę w której połączysz składniki. Do jej wnętrza wsyp wszystkie składniki: płatki owsiane, uprażony słonecznik, wiórki kokosowe, cynamon, rozpuszczone masło, płatki migdałowe, miód i posiekane wcześniej orzechy laskowe. Całość mieszaj aż do momentu, w którym całość równomiernie się połączy.

Gdy uznasz, że dalsze mieszanie nie jest już konieczne, całość przełóż na blachę do pieczenia wyłożoną papierem i postaraj się równomiernie rozprowadzić. W tym czasie piekarnik powinien osiągnąć wymaganą dla granoli z przepisu Ewy Chodakowskiej temperaturę. Jeśli tak jest, blachę włóż do piekarnika na około 15-20 minut, przy czym co 4-5 minut przemieszaj. Po tym czasie granola powinna się pięknie przyrumienić.

Gotową granolę wystudź.

Gratulacje! Właśnie przygotowałeś granolę z oryginalnego przepisu Ewy Chodakowskiej.

Dlaczego warto jeść granolę z przepisu Ewy Chodakowskiej?

Granola sama w sobie ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm – poprawia metabolizm, dostarcza wiele witamin, minerałów i innych cennych składników. Jednak granola z przepisu Ewy Chodakowskiej ma jeden składnik, który daje jej dodatkowe możliwości. Chodzi o cynamon

JAKIE SĄ SZCZEGÓLNE WŁAŚCIWOŚCI CYNAMONU?

Prawdopodobnie czytając o cynamonie od razu wyobrażasz sobie jego niepowtarzalny smak i aromat. Słusznie, bo za charakterystyczny zapach tej przyprawy odpowiada aldehyd cynamonowy, który ma właściwości przeciwnowotworowe. Dodatkowo zawarta w cynamonie epikatechina wraz z wcześniej wspomnianym aldehydem mogą zapobiegać rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, a nawet wspomagać ich leczenie. Z kolei termogeniki, które również w cynamonie się znajdują – przyspieszają przemianę materii.

Cynamon ma również działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, opóźnia wystąpienie choroby Alzheimera i Parkinsona, poprawia dopływ krwi do mózgu i pozostałych narządów… i tak moglibyśmy jeszcze wymieniać…

Ludzie, którzy są autorytetami w świecie zdrowego odżywiania najczęściej mają w tym temacie wiedzę, dlatego granola z przepisu Ewy Chodakowskiej jest jak najbardziej przydatnym produktem, nawet w diecie na odchudzanie. Nie zwlekaj i przygotuj swoją własną granolę według przepisu Ewy Chodakowskiej!

Przeczytaj inne nasze Artykuły:

Dlaczego warto jeść banany? Sprawdź wartości odżywcze i indeks glikemiczny IG
Rodzynki – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Zaburzenia przyjmowania glutenu – czy płatki owsiane zawierają gluten?
Granola Anny Starmach – jak zrobić ją w domu?
Płatki jęczmienne – KCAL, indeks glikemiczny IG, skład i właściwości
Granola – czy warto ją jeść?
Domowa granola fit. Zrób ją samodzielnie
Domowe musli z piekarnika
Jak wybrać najlepsze musli? Doradzamy!
Domowe musli z miodem
Granola bez cukru – przygotuj ją w domu
Granola naturalna – KCAL, skład i właściwości – przepisy
Owsianka pieczona – zrób ją w domu!
Musli Classic – KCAL, skład i właściwości
Prażone płatki owsiane – jak przygotować i dlaczego warto jeść

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.