Erytrol kalorie. Erytrytol co to jest

Erytrytol – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny. Co to jest erytrytol?

Tylko w jednym aspekcie traci w porównaniu ze standardowym cukrem – jest nieco mniej słodszy, ponieważ wskazuje 70-90% słodyczy, niż sacharoza. Poza tym obie te substancje są do siebie podobne wizualnie, chociaż omawiana dzisiaj ma nieco mniejsze kryształki. Na szczęście – tutaj podobieństwa się kończą, a im więcej wiemy o erytrytolu, tym mniej chętnie wracamy do znanych nam od dziecka białych kryształków produkowanych z buraków cukrowych. Co takiego ukrywa przed nami erytrytol, że tak chętnie zamieniamy standardowy cukier na ten „wynalazek”?

Czym jest erytrytol?

Erytrytol (znany też jako erytrol) jest substancją, słodzącą, i – podobnie, jak ksylitol – alkoholem cukrowym. Nie jest to jednak rodzaj alkoholu, którym możemy się upić, lub od niego uzależnić.

Wytwarzany jest przez fermentację drożdżową glukozy, w warunkach ściśle kontrolowanych. Związek na etykietach oznaczony symbolem E968 jest częstym składnikiem galaretek, dżemów, sosów, czerwonych win. Występuje również naturalnie w niektórych owocach, na przykład melonach, gruszkach, winogronach.

Dlaczego erytrytol jest zdrowszy od cukru?

Najważniejszą cechą, która sprawia, że erytrytol powinien znaleźć się w naszych domach jest fakt, że nie jest on metabolizowany przez ludzki organizm. W praktyce oznacza to dwie rzeczy.

Po pierwsze – erytrol, który trafia do naszego organizmu, wydalany jest z niego w tej samej postaci, wraz z moczem. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm nie posiada enzmów, które mogłyby go strawić.

Po drugie – nie jest on wchłaniany do krwiobiegu, a jednocześnie nie podnosi poziomu glukozy. Innymi słowy oznacza to, że indeks glikemiczny (IG) erytrytolu wykazuje równe 0. To z kolei świetna wiadomość dla (poza osobami odchudzającymi się) diabetyków, ponieważ ci mogą spożywać go bez obawy o efekty uboczne.

Co ważne, podobnie jak w przypadku ksylitolu, erytrytol ma korzystny wpływ na nasze zęby. Jak to się dzieje? Erytrytol nie dość, że nie przyczynia się do powstawania próchnicy, to dodatkowo hamuje rozwój bakterii za to odpowiedzialnych.

Wracając do osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy – szacuje się, że erytrytol ma około 20 kalorii w 100 gramach produktu, które dodatkowo nie są wchłaniane. Tyle właśnie erytrytol ma kalorii kcal. Oznacza to, że rezygnując ze standardowego, niezdrowego cukru, możesz wciąż cieszyć się słodkimi przekąskami, pod warunkiem wymiany go na erytrytol właśnie.

Poza tym erytrytol posiada właściwości antyoksydacyjne, czyli pomaga usuwać z naszego organizmu wolne rodniki, dzięki czemu ten wolniej się starzeje.

Czy erytrytol jest zdrowszy od ksylitolu? Jakie są zdrowsze zamienniki cukry?

Sprawdź czy erytrytol jest zdrowszy od ksylitolu? Kiedy stosować erytrytol – sprawdź i poznasz różnice między ksylitolem i erytrytolem. Dowiedz się czym zastąpić biały cukier.

Erytrytol – gdzie kupić?

Zastanawiasz się gdzie kupić erytrytol? Możesz ją nabyć w naszym sklepie internetowym z erytrolem. Sprawdź cukry i zdrowe słodziki.

Skąd pochodzi erytrytol? Jaki jest kraj pochodzenia erytrytolu?

Przeczytaj inne nasze Artykuły:

Najlepsza owsianka na wodzie – przepis i porady jak ją urozmaicać!
Jaka owsianka jest najzdrowsza? Nasze propozycje na nocną owsiankę
Indeks glikemiczny IG: TABELA. Jakie produkty mają niski IG?
Siemię lniane – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Nasion Chia – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Suszone morele – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG
Orzechy włoskie – właściwości, kalorie KCAL, indeks glikemiczny IG i wartości odżywcze
Wiśnia- właściwości odżywcze, indeks glikemiczny IG
Ziarna słonecznika – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Chipsy kokosowe – właściwości i kalorie. Z czym je jeść?
Pudding chia z mango i musli
Chleb drożdżowy własnej roboty – jak go zrobić?
? Smoothie z awokado i borówkami
Płatki branflakes – właściwości, kalorie KCAL i wartości odżywcze
Dieta cud? TAK! Dieta śródziemnomorska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.