Chleb gryczano-orkiszowy na zakwasie - PROSTY DOMOWY PRZEPIS

Chleb gryczano-orkiszowy na zakwasie – PROSTY DOMOWY PRZEPIS

Wszystkie składniki wymieszać w misce i dokładnie wymieszać łyżką. Ciasto powinno być dobrze wymieszane. Na koniec ciasto powinno być gęste, ale potem można je wymieszać łyżką. W razie potrzeby możesz dodać trochę więcej wody lub mąki (jeśli jest zbyt rzadka).

Przygotowane ciasto wkładamy do wyłożonej papierem do pieczenia formy do pieczenia o wymiarach 30 cm x 10 cm, przykrywamy folią itp. lub zawijamy w zwykły worek foliowy (wierzchołek chleba można posypać dowolnym ziarnem). Ciasto pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 4-5 godzin. Ciasto powinno unieść się do krawędzi formy.

JAK UPIEC NA CHLEB NA ZAKWASIE LUB DROŻDŻACH – PODSTAWY

KTÓRA MĄKA NAJLEPSZA DO PIECZENIA CHLEBA, BÓŁECZEK, PIZZY I CIAST?

JAK UPIEC CHLEB GRYCZANO-ORKISZOWY NA ZAKWASIE:

Rozgrzej piekarnik do 250 stopni Celsjusza, program „góra+dół”, brak gorącego powietrza. Sfermentowany chleb wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 15 minut, następnie obniżamy temperaturę do 200 stopni Celsjusza i pieczemy ok. 45 minut.

Pod koniec pieczenia wyjmij chleb z blachy, wyjmij papier do pieczenia, włóż go z powrotem do piekarnika i piecz przez ostatnie 10-15 minut i pozwól chlebowi upiec. Chleb powinien ładnie się zarumienić, a po stuknięciu w spód powinien wydawać głuchy dźwięk.

INNE PRZEPISY NA ZDROWY DOBRY CHLEB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *